W ostatnim czasie do naszej redakcji napłynęło sporo pytań. Na część opowiedzieliśmy już we wpisie wcześniejszym, teraz czas na część drugą. Uwaga, zachowujemy pisownię oryginalną przesłanych do nas wiadomości.

Drodzy Państwo,

ostatnio coraz częściej spotykam się ze słowem toteż używanym w rozmowach i w pismach oficjalnych. Czy jest to forma poprawna, czy wolno jej używać zamiast ale? Wydaje mi się, że skoro brzmi to tak oficjalnie, to nie wypada tego robić.

Arek

Arku,

toteż to spójnik, który oznacza to samo co więc. Oznacza coś zupełnie innego niż ale, o którym piszesz. Toteż jest formą jak najbardziej poprawną, jednak używamy jej jedynie w pismach i wypowiedziach oficjalnych. Warto pamiętać także o zasadzie umiaru – toteż stosujemy jedynie co jakiś czas, wypowiadane w nadmiarze może wywoływać wrażenie pretensjonalności.

Karol i Miłosz

Drodzy,

Wasz blog wiąże się z językiem polskim. Chciałabym jednak zapytać o coś pokrewnego – marzą mi się studia językowe. Czy polonistyka to to samo co filologia polska? Co można po tym kierunku robić (poza pracą w szkole)?

Serdeczności,

Basia Kmuk.

Droga Basiu,

polonistyka tudzież filologia polska to dokładnie te same kierunku. Nie musisz się więc martwić, który z nich wybrać.

Istnieje stereotyp, że po studiach polonistycznych nie znajduje się żadnej pracy… a to wcale nieprawda! Po tym kierunku można robić wiele ciekawych rzeczy, np. prowadzić blogi, pracować w redakcji, wydawnictwie… Polonistyka to nie zawsze kariera nauczycielska, stanie przy tablicy i tłumaczenie uczniom zasad ortografii. Masz więc wiele możliwości.

Alicja Czekaj

Mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi rozwiały językowe wątpliwości, które się u Was pojawiły. Gdybyście jednak chcieli o coś dopytać, śmiało możecie to zrobić w komentarzach pod tą notką!

Członkowie redakcji