O frazeologizmach napisaliśmy już wiele (zajrzyjcie tutututaj także, a na koniec także tu), o kulinariach też już było (wpis o etymologii, czyli pochodzeniu słów). Jest jednak kilka wyrażeń, które dziś stosowane są coraz rzadziej… a warto znać ich znaczenie, zwłaszcza że ostatnio na jednej z naszych lekcji pojawiło się pytanie o te słowa (pojawiły się one w jednym z artykułów znalezionych w Internecie). Zanim jednak wyjaśnimy ich znaczenie, spróbujcie sprawdzić, czy już teraz je znacie. Ołówki w dłoń, kawałek kartki i do dzieła – odpowiedzi tradycyjnie znajdziecie poniżej.

 

1.      Bananowa młodzież to…

a)      młodzież uwielbiająca jeść banany.

b)      osoby wrażliwe, delikatne, nieśmiałe.

c)      młodzież rozpieszczona i bogata.

 

2.      Bić pianę oznacza tyle, co…

a)      zarabiać na czymś.

b)      prowadzić nieistotne rozmowy, mówić o niczym.

c)      robić coś, co nie przynosi żadnych widocznych rezultatów.

 

3.      Dać komuś arbuza to inaczej…

a)      obdarować kogoś dziwacznym prezentem.

b)      dać komuś kosza, dotyczy zwłaszcza związków.

c)      zachęcić kogoś do zawarcia przyjaźni.

 

Gotowi? No to zapraszamy do przeczytania odpowiedzi i wyjaśnień.

Pierwsze z określeń, bananowa młodzież, pojawiło się w latach 60. ubiegłego wieku. Oznaczało ono najzamożniejszą młodzież, mogącą pozwolić sobie na tak elitarny towar, jakim były wówczas banany. Dziś wyrażenie to bywa jeszcze używane, choć wiele osób nie rozumie jego etymologii – w końcu sytuacja społeczno-polityczna uległa zmianie i nikt dzisiaj nie kojarzy bananów jako towaru niedostępnego i elitarnego.

Bić pianę bywa już używane częściej. Od bicia samej piany nic poza nią nie przybywa, stąd oznacza to tyle, co prowadzić nieistotne rozmowy o niczym. Proste, prawda?

I wreszcie ostatnie wyrażenie: dać komuś arbuza to po prostu dać komuś kosza. Wiadomo, że określenie to wzięło się z Podola, choć dziś nie do końca wiemy, jaka jest dokładniej jego etymologia.

Pochwalcie się, ile poprawnych odpowiedzi udało Wam się zaznaczyć!

 

Wiktoria S.