Popijasz właśnie popołudniową herbatkę albo kawę, przeglądasz po raz kolejny Instagram albo Facebook? Nie masz się czym zająć, a chciałbyś się dowiedzieć czegoś nowego? Lubisz czasami zabłysnąć na lekcji dodatkową wiedzą?

Jeśli przynajmniej na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że ten quiz jest dla Ciebie! Zasady są proste: czytasz pytanie, notujesz odpowiedź na kartce, a następnie (po odpowiedzi na wszystkie pytań) zjeżdżasz myszką w dół strony i sprawdzasz, czy udało Ci się odpowiedzieć poprawnie. Nie przejmuj się, jeśli o pewnych rzeczach słyszysz pierwszy raz: my, gimnazjaliści dopiero niedawno poznaliśmy te ciekawostki na naszych szkolnych warsztatach 🙂

Gotowi? No to długopisy w dłoń, kartki pod rękę i zaczynamy.

1.      Do jakiej grupy języków słowiańskich należy język polski?

a)      Wschodniosłowiański

b)      Zachodniosłowiański

c)      Południowosłowiański

d)     Żadna z powyższych nie jest poprawna.

2.      W którym wieku zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim?

a)      W XIII wieku w Księdze Henrykowskiej

b)      W X wieku w Księdze Henrykowskiej

c)      W XII wieku w Księdze Henrykowskiej

d)     Nie mamy dziś danych na ten temat.

3.      Pierwsze zapisane pełne zdanie w języku polskim (we wspomnianej wyżej Księdze Henrykowskiej) brzmi: Daj, ać ja pobruszę, a ty pocziwaj.

daj ać ja pobruszę

Co ono oznacza?

4.      Dziś w języku polskim mamy liczbę pojedynczą i mnogą. Czy dawniej występowały również tylko te dwie liczby?

a)      Tak, istniała liczba pojedyncza i mnoga.

b)      Nie, istniała również liczba podwójna.

Gotowi na odpowiedzi?

To zjeżdżamy niżej!

1b, 2a, 3 – zdanie to wypowiedział chłop, który zachęcał swoją żonę do odpoczynku. Oznacza ono dosłownie: Daj, teraz ja pomielę, a Ty odpocznij. 4b.

Jak Wam poszło? Ile odpowiedzi znaliście, pamiętaliście ze szkoły, a o ilu ciekawostkach nie mieliście pojęcia?

Wiktoria K.