Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/ zastanawiałaś się, jak wypowiedzieć dane słowo tak, by brzmiało poprawnie, ale nie wiedziałeś/nie wiedziałaś, jakiej formy użyć?

Tamtego wieczoru byłam w kinie czy tamtego wieczora byłam w kinie? Jak myślisz,
które zdanie jest właściwe? Odpowiedź może być dla Ciebie zaskakująca, bowiem obie formy są poprawne! W języku polskim można znaleźć znacznie więcej podobnych niespodzianek.

Oto kilka zdań na rozwianie wątpliwości:

• W czwartek idę do kina.
  • We czwartek idę do kina.

Możemy powiedzieć „w środę” i „w czwartek”, choć równie poprawnymi (lecz rzadziej spotykanymi) formami są „we środę” i „we czwartek”. Pozostałe dni tygodnia odmieniamy następująco: w poniedziałek, we wtorek, w piątek, w sobotę, w niedzielę.

• Chłopaki poszły do szkoły.
  • Chłopcy poszli do szkoły.
  • Chłopacy poszli do szkoły.

Pierwsza z form – „[te] chłopaki” – jest określeniem młodych mężczyzn. Musimy jednak pamiętać, że słowo to należy do rzeczowników niemęskoosobowych, stąd też właściwie jest odmieniać stojące przy nich czasowniki tak samo. Oznacza to, że poprawna forma to „chłopaki poszły” (tak!), a nie „chłopaki poszli”.

Druga forma – „[ci] chłopcy” – określa raczej młodszych osobników płci męskiej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by tytułować nią również dorosłych mężczyzn. W ten sposób okażemy  nasz pozytywny stosunek emocjonalny względem nich.

Natomiast trzecia forma – „[ci] chłopacy” – często bywa uznawana za mylną i kolokwialną.
Jest to jednak poprawny wariant „chłopaków”. Decyzję co do tego, który z nich wybrać, pozostawiamy Waszej wrażliwości językowej.

Znacie jakieś inne słowa, które mają kilka poprawnych wariantów? Koniecznie dajcie znać!

Sylwia C.