Netykieta – bez gaf w Internecie

Korzystanie z Internetu pomaga nam w nauce, może być także świetną rozrywką oraz narzędziem komunikacji. Niemal każdy z nas używa mediów społecznościowych do porozumiewania się ze swoimi znajomymi. Kontakt taki jest niezwykle prosty i powszechny. Często jednak zapominamy, jak łatwo w wirtualnej przestrzeni kogoś urazić, dlatego też przedstawiamy poniżej wytłumaczenie tego, czym jest netykieta, oraz jakie zasady panują w Internecie. Warto je znać, bo ich nieznajomość może nas narazić na szereg niemiłych sytuacji.

Co właściwie kryje się pod terminem netykieta?

Samo słowo stanowi zbitkę wyrazową, która składa się z dwóch słów: angielskiego net (sieć) oraz etykieta i oznacza zasady kulturalnego zachowywania się w Internecie. Mimo że nieprzestrzeganie zasad netykiety nie skutkuje odpowiedzialnością karną, to ich łamanie może skończyć się dla nas różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. [źródło]

Wybrane zasady netykiety:

 1. Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie.
 2. Nie publikuj zbędnych komentarzy i informacji. Wiadomość o pogodzie na tablicy w serwie Facebook może tylko zirytować innych. W końcu wszyscy mamy okna.
 3. Nie powielaj tych samych wiadomości. Duży spam może grozić zawieszeniem lub usunięciem konta (np. na Facebooku).
 4. Emotikony są cudownym wynalazkiem. Dzięki nim możemy zasygnalizować swoje emocje w Internecie, bądź zasygnalizować, że jakiejś treści nie należy odczytywać w sposób dosłowny. Ich nadużywanie może być jednak denerwujące. Doskonale sprawdza się tu zasada „złotego środka”.
 5. Pisanie z włączonym klawiszem caps lock nie jest najlepszym pomysłem. Drukowane litery w Internecie oznaczają krzyk, a przecież nikt z nas nie lubi KIEDY PODNOSI SIĘ NA NIEGO GŁOS.
 6. Nie wierz w żadne łańcuszki i nie przekazuj ich dalej. Nikt jeszcze nie umarł od „klątwy laleczki Chucky”.
 7. Polskie znaki diakrytyczne odgrywają ogromną rolę w komunikacji. Czasem to samo słowo zapisane z polskimi „ogonkami” i bez nich może oznaczać zupełnie różne rzeczy.
 8. Równie ważna jest poprawna interpunkcja. Dzięki niej unikniemy masy gaf – przecinki wpływają na zrozumienie wypowiedzi.
 9. W przestrzeni Internetu obowiązują takie same zasady grzeczności jak w tradycyjnej korespondencji. Jeśli używasz zwrotów osobowych, zapisuj je wielką literą.
 10. Szanuj prawo własności w sieci – nie przywłaszczaj sobie cudzych treści (zdjęć, tekstów, itp.). Zawsze podawaj źródła.
 11. Nie dodawaj do znajomych osób, których nie znasz, bądź z którymi pozostajesz w oficjalnych kontaktach. Przykładowo, zapraszanie nauczycieli na Facebooku może zostać przez nich uznane za duży nietakt.

To tylko część zasad grzecznego i kulturalnego komunikowania się z innymi w Internecie. Postanowiłyśmy jednak wypunktować te najważniejsze, ponieważ często się o nich zapomina. Netykieta wydawać się może błahostką, jednakże jej niestosowanie w codziennej komunikacji z innymi może sprawić, że odbierani będziemy jako osoby, które nie szanują innych. Warto więc o nich pamiętać.

Autor: Julia i Anna