Młodzieżową Poradnię Językową czas zacząć!

29 lutego 2016

Witamy wszystkich czytelników w Młodzieżowej Poradni Językowej. W pierwszej notce chcielibyśmy wyjaśnić podstawowe założenia naszego blogu.

„Młodzieżowa”

Jesteśmy uczniami klas pierwszych i drugich z trzech gimnazjów znajdujących się na terenie gminy Iwanowice: z Sieciechowic, Grzegorzowic i Iwanowic. Bierzemy udział w projekcie o nazwie „Język polski – lubię to!”, którego organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach.

Żeby zdobyć odpowiednią wiedzę potrzebną do tworzenia kolejnych notek, będziemy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, korzystać ze słowników oraz pomocy naszych nauczycieli polonistów. Mamy nadzieję, że starsi stażem blogerzy zajmujący się problematyką języka, będą otwarci na współpracę i – w razie potrzeby – pomogą w rozwiewaniu wątpliwości.

Nikt nie jest nieomylny. Jeśli zdarzy nam się popełnić błąd, prosimy o informację w komentarzu – będziemy wdzięczni za wszelkie podpowiedzi i sugestie, które podniosą jakość naszego blogu.

„Poradnia”

Kto może skorzystać z pomocy Poradni albo znaleźć tu tekst dla siebie i zatrzymać się na dłużej?

Nasza Poradnia została nazwana „Młodzieżową” przede wszystkim ze względu na twórców kolejnych notek, ale nie tylko – nazwa określa także grupę adresatów. Zapraszamy do korzystania z pomocy Poradni przede wszystkim młodych ludzi. Pokażmy, że polska młodzież interesuje się językiem, zna się na polszczyźnie, potrafi się nią posługiwać i bawić.

Oprócz tych młodych ciałem, chcemy zachęcić do zaglądania na naszą stronę także osoby młode duchem. Niezależnie od wieku zapraszamy pasjonatów języka – polonistów, filologów, matematyków, kierowców, szewców, architektów, policjantów… – wszystkich, którzy chcą pisać i mówić poprawnie.

Naszym nadrzędnym celem jest rozwiewanie wątpliwości i udzielanie porad związanych z językiem. Jeśli jakieś zagadnienie wydaje się Wam szczególnie ciekawe, prosimy o stosowną informację w komentarzu pod artykułem lub poprzez formularz dostępny w zakładce „NAPISZ DO NAS”. Postaramy się postawić diagnozę szybko i trafnie, a w razie potrzeby wypisać odpowiednią receptę.

„Językowa”

Pisane przez na notki będą dotyczyć zagadnień związanych z ortografią, interpunkcją, gramatyką i frazeologią. W zakładce „INNE” znajdą się tematy wymykające się wstępnemu podziałowi, także związane z językiem.

Dziedziną, która będzie nas interesować w pierwszej kolejności, jest kultura języka, choć obok niej omówimy z pewnością także zagadnienia kultury komunikacji.

Osoby, które dotrwały aż do tej części notki wstępnej, zapraszamy jeszcze do zapoznania się z odświeżoną klasyką. Mamy nadzieję, że nasze wpisy będą łączyć w sobie właśnie i tradycję, i nowoczesność.

Autor: Alicja i Joanna

MPJ czas zacząć. Młodzież w szyku wyrusza
I słownikami się otoczywszy, lud zmusza,
By dbał o język polski, o swoją spuściznę,
A w ten sposób pokazał troskę o ojczyznę.
Brzmią zewsząd okrzyki:
„Ach, to już ten czas, zbierzmy się starzy i młodzi,
Dbajmy o język, niech błąd nas za nos nie wodzi!”.