Czym właściwie są memy?

W wirtualnym świecie często posługujemy się memami. Słownik języka polskiego PWN udziela o nich następujących informacji: „chwytliwa porcja informacji, zwykle w formie krótkiego filmu, obrazka lub zdjęcia, na którym umieszczono jakiś tekst, rozpowszechniana w Internecie”. [źródło]

Najczęściej spotykamy memy, które składają się z fotografii lub grafik opatrzonych zabawnymi lub refleksyjnymi komentarzami na temat otaczającej nas rzeczywistości. Możemy je znaleźć na portalach społecznościowych, ale także na wielu stronach internetowych, które stanowią ich kompilacje. Przykładami takich witryn są:
Besty.pl
Paczaizm.pl
Memy.pl
Kwejk.pl
Demotywatory.pl

Również w serwisie Instagram możemy zaobserwować wiele profili z memami, np: sucharcodzienny, codziennysuchar.

Jak stworzyć własny mem?

Oczywistą sprawą jest to, że nie wolno nam do tego używać wizerunków osób, które sobie tego nie życzą, bądź są tego nieświadome. Internet zna historie ludzi, którzy (niezależnie od własnej woli) stali się źródłem żartów. Takimi przykładami są: „Pechowiec Brian”, „Chytra baba z Radomia”, „Typowy Janusz”, „Dziwny pan ze Stocku”. W memach często wykorzystywane są również zdjęcia polityków. Dużą popularnością cieszą się także memy „zwierzęce”: Pieseł, Koteł czy Zrzędliwy kot [ang. ‘Grumpy cat’].

Jeśli myślimy o stworzeniu własnego memu, powinniśmy wykorzystywać na jego potrzeby własne grafiki i zdjęcia (nie łamiące niczyich praw), bądź takie, które umożliwiają nam ich swobodną modyfikację. Gdy cytujemy czyjąś wypowiedź, powinna ona zostać ubrana w cudzysłów. Dużą pomocą przy tworzeniu „internetowych rozśmieszaczy” są generatory memów.

Istotą mema jest jego lakoniczność, trafność i ironia. Pokusiłyśmy się o własny mem, z lekkim przymrużeniem oka 😉

mem2

Autor: Patrycja, Anna, Izabela i Małgorzata