Odpowiedź jest oczywista – w Młodzieżowej Poradni Językowej 😉 Staramy się na bieżąco odpowiadać na pytania, które do nas przysyłacie i zachęcamy do skorzystania z zakładki KONTAKT znajdującej się na górze po prawej stronie – ta zakładka nie gryzie, a gwarantuje przyrost wiedzy 🙂 .

Czasem zdarza się, że my także potrzebujemy pomocy. Szukamy jej wtedy w słownikach, ale tych… elektronicznych. Nigdy nie słyszałeś, co to takiego? Słowniki zawsze kojarzyły Ci się z ciężkimi, grubymi tomami wypożyczanymi z biblioteki albo zdobiącymi zaszczytne domowe regały? Czas to zmienić.

Warto wiedzieć, że od niedawna w sieci funkcjonują słowniki, które są niemal identyczną wersją tych papierowych. Gdzie jest znaleźć?

Na przykład tutaj: www.sjp.pwn.pl (Słownik języka polskiego) lub tutaj: www.wsjp.pl (Wielki słownik języka polskiego). Pierwszy z nich ma ciekawą funkcję poradni językowej a także kopalni ciekawostek językowych (na przykład czym się różni parabela od karabelki), wyjaśnia również zasady pisowni, które niejednokrotnie okazują się przydatne. Jeśli więc przed lekcją biologii zapomniałeś, czym jest tkanka, możesz zajrzeć na przykład tutaj:

tkanka

Jest tutaj definicja, a także (po lewej stronie) szczegółowe wyjaśnienie różnych rodzajów owych tkanek. Drugi słownik natomiast (wsjp.pl) jest nieco nowszy, zawiera więc mniej haseł i definicji – choć bywa równie przydatny, bo poza znaczeniem danego słowa można także znaleźć na przykład cytaty z nim związane. Jest także dostosowany do wersji mobilnej, gdyby ktoś z Was chciał skorzystać z niego na telefonie.

Także śmiało – korzystajcie – bo chyba nigdy wcześniej korzystanie ze słowników nie było tak wygodne i poręczne jak dzisiaj. A gdyby informacje znalezione w sieci nie były wystarczającą pomocą, to odsyłamy do prawego górnego rogu. Już wiecie o którą zakładkę chodzi, prawda?

Paweł C.