Dziś będzie trochę mniej językowo, ale niezupełnie: podpowiemy Wam, na jakich stronach internetowych można rozwijać swoje słownictwo i pasje czytelnicze oraz poznawać nowe, ciekawe lektury.

W wolnej chwili zajrzyjcie na portal Lubimy Czytać. Po  co? Po pierwsze, możecie znaleźć tam ciekawe książki w kategorii, która Was interesuje najbardziej – wystarczy wybrać na przykład kategorię science fiction i wyskoczy mnóstwo nowszych i starszych odpowiadających nam tytułów. Każda z książek jest oceniana przez innych czytelników w skali od 1 do 10 – można się więc domyślić, że książki o ocenie 2 lub 3 raczej niewielu osobom się podobały, a te o ocenie 10 są hitem i cieszą się popularnością.

Na portalu można także tworzyć własne półki z książkami (oczywiście w wersji elektronicznej) i podglądać, co czytają nasi znajomi (tak, można również dodawać różne osoby do znajomych, jak na popularnym Facebooku). Często pojawiają się tam również ciekawe artykuły, takie jak na przykład jak zabrać się za pisanie (gdy najnowsza notka na blog jeszcze niegotowa 😉 ). Poza opiniami czytelników w skali od 1 do 10 są również recenzje, gdyby ktoś przed sięgnięciem po daną książkę chciał się upewnić, czy to aby na pewno dla niego.

Portalem, który wydaje nam się dość podobny do Lubimy Czytać, jest starsza Biblionetka, na której każdy użytkownik Internetu może umieścić swoją recenzję i ocenić książkę. Redaktorzy Biblionetki informują na bieżąco o ciekawych wydarzeniach związanych z literaturą i podejmują tematy związane z szeroko pojętym czytelnictwem. Jeśli chcesz „na szybko” sprawdzić, czy dana książka jest warta przeczytania, Biblionetka spełni swoje zadanie w stu procentach.

Wart uwagi jest także tandem Książniczek, które na swoim blogu oraz fanpage’u na Facebooku pokazują, że Książniczki mają zdanie i dobry gust, z czytelniczym gustem na czele. U Książniczek lubimy przede wszystkim ciekawe wywiady, a także to, że wyszukują wielu debiutantów na polskim rynku kulturalnym.

Następnym razem, gdy będziecie się zastanawiać w jakieś leniwe popołudnie, co by tu przeczytać, koniecznie zajrzyjcie do wskazanych przez nas stron – na pewno znajdziecie tam wiele inspiracji. A na koniec mamy jeszcze dla Was zabawny filmik, w razie gdyby ktoś nie był wciąż przekonany do czytania – rewelacyjna, wyjątkowa i jakże skuteczna akcja Bibliocreatio i Biblioteki UW „Czytaj! Zobacz więcej!” wymyślona przez niezawodne Książniczki.

Kinga Z.